Charakterystyka i wykorzystanie dźwigów samojezdnych

dźwig

Dźwigi to potężne maszyny, które zawsze przyciągają uwagę. Najmłodsi przyglądają się im z zadziwieniem, próbując poznać świat. Dorośli natomiast zawdzięczają tym sprzętom rewolucyjne ułatwienie pracy. Czym jest dźwig samojezdny i do czego służy?

Czym jest dźwig samojezdny?

Dźwig samojezdny nazywany bywa żurawiem samochodowym. Z pewnością to właśnie ta druga nazwa lepiej działa na wyobraźnię. Jest to wszak dźwig osadzony na samochodzie ciężarowym lub specjalnie skonstruowanym podwoziu. Najbardziej charakterystycznym, a zarazem najważniejszym elementem dźwigu samojezdnego jest wysięgnik teleskopowy osadzony na pomoście obrotowym. To dzięki niemu możliwe jest podnoszenie i opuszczanie ciężarów. Co więcej, uniesionym towarem można manewrować. Podwozie ponadto umożliwia transport przedmiotów na różne odległości.

Jak działa dźwig samojezdny?

Dźwig wyposażony jest w wysięgnik i wciągarki, dzięki którym może podnosić i opuszczać nawet niezwykle ciężkie towary. Obroty kolumny i regulowanie wysięgu umożliwia manewrowanie ciężarem i przemieszczanie go. Podwozie samochodowe umożliwia transport na dowolne odległości, natomiast podwozie samojezdne pozwala na poruszanie się po wyznaczonym terenie, na przykład w obrębie placu budowy. Wysuwne podpory zapewniają stabilność pracy w trybie dźwigowym. 

Do czego wykorzystuje się dźwigi samojezdne?

Ze względu na swoją charakterystykę, dźwigi samojezdne umożliwiają prace przeładunkowe i montażowe. Stosuje się je przede wszystkim w ramach usług dźwigowych na placach budowy, gdzie pozwalają na montaż ciężkich obiektów przemysłowych. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie konieczny jest transport ciężkich przedmiotów lub towarów, często w trudnych warunkach.  Sprawdzają się więc między innymi w portach, a także w halach magazynowych i produkcyjnych. Bywają niezastąpioną pomocą przy pracach leśniczych, podczas załadunku drzewa. Co więcej, często odgrywają też ważną rolę podczas prac ratunkowych.

Posted on 16 września 2021 in Blog

Share the Story

About the Author

Back to Top
Call Now Button
CLOSE
CLOSE